Apple’a büyük şok, çok uğraştılar ama engel olamadılar

Bu platform, kullanıcılara Apple‘ın kendi mağazası dışında uygulama indirme ve yükleme imkanı tanıyor. AltStore PAL, kullanıcıların daha fazla seçenekle kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşamalarını sağlamayı hedefliyor. Avrupa Birliği’nin baskıları sonucu Apple’ın platformunu üçüncü parti mağazalara açmasıyla, AltStore PAL gibi alternatiflerin önü açılmış oldu. Bu yeni mağaza, iOS ekosistemine daha fazla çeşitlilik ve yenilik getirme potansiyeline sahip.

Avrupa Birliği’nin baskısıyla Apple, iOS platformunda üçüncü parti uygulama mağazalarına izin vermek zorunda kaldı. Böylece Apple‘ın varsayılan App Store’una alternatif olarak AltStore PAL adında yeni bir uygulama mağazası kullanıma sunuldu. AltStore PAL aslında 2019’dan beri var olan bir platformdu ancak daha önceki erişim yöntemi, kullanıcıların bilgisayarlarında AltServer adlı bir yardımcı yazılım üzerinden geliştirici olarak “kendilerini gizlemelerini” gerektiriyordu. Ancak Avrupa Birliği Komisyonu’nun Dijital Pazarlar Yasası (DMA) sayesinde artık AltStore PAL, Apple’ın uygulamaların başka uygulama mağazalarından yüklenmesini onaylamak için sorduğu tüm istemlere tıklayarak kabul eden herkes için erişilebilir hale geldi.

Apple’a büyük şok, çok uğraştılar ama engel olamadılar

AltStore PAL’a erişim yıllık küçük bir ücret gerektiriyor – 1,50 Euro. Bu ücret, AltStore PAL’ın iOS üzerinde çalışabilmesi için gerekli olan Apple’ın Çekirdek Teknoloji Ücretini kapsıyor. Uygulama mağazası ayrıca, geliştiricilerin beta uygulamalarını paylaşmalarını desteklemek için Patreon ile daha derin entegrasyon sunuyor. Diğer bir deyişle, varsayılan App Store‘da bulunmayan bir kalabalık kaynak özelliği sunulmakta.

Alternatif uygulama mağazasının geliştiricileri, aynı zamanda Delta adlı uygulamalarını Apple‘ın kendi resmi App Store’unda da başlatıyor. Yine, uygulama kendisi yeni değil ama artık varsayılan App Store’da yer alabiliyor. Bu, NES, SNES, Nintendo 64, Game Boy, Game Boy Advance ve Nintendo DS için çalışan bir oyun emülatörü.

Bu gelişmeler, kullanıcıların iOS cihazlarında uygulama yüklemek için daha fazla seçeneğe sahip olmalarını sağlayarak, uygulama ekosistemini daha rekabetçi ve yenilikçi bir hale getiriyor. Geliştiriciler için de, uygulamalarını daha geniş bir kitleye sunma ve destek toplama şansı doğuyor. Apple‘ın platformunu daha açık hale getirmesi, teknoloji dünyasında önemli bir adım olarak görülüyor ve bu, kullanıcıların ve geliştiricilerin faydasına olacak şekilde pazarın dinamiklerini değiştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir